Obnova a modernizácia

Čistenie vzduchotechniky - prezentácia PowerPoint.
16. 07. 2021


Caparol Clean Concept, to sú dlhodobo čisté fasády so zárukou!

1. februára 2021

Budovy, ktorých fasádu hyzdí špina, pribúda. Niektoré sú zelené, iné šedivé, ďalšie černejú. Sú to choré fasády, napadnuté riasami a plesňami. Všetky tieto špinavé fasády majú spoločný menovateľ, nevhodnú povrchovú úpravu a zanedbanú údržbu. Je však potrebné si uvedomiť, že nejde len o estetický problém. Špinavá fasáda predstavuje hneď niekoľko rizík. Intenzívny výskyt plesní na povrchu fasády totiž predstavuje tiež zdravotné riziko. Je hrozbou predovšetkým pre alergikov, pretože plesne, respektíve ich spóry, sa oknami pri vetraní dostávajú do bytov. Ďalším rizikom špinavej fasády je postupná degradácia povrchovej vrstvy. Agresívne prostredie v miestach výskytu rias a plesní silno narúša povrchové vrstvy. Prichádza k poškodeniu omietky, cez ktorú sa dostáva vlhosť do výztužovej základnej vrstvy, ktorá sa týmto ničí. Postupne potom prichádza k väčším škodám a následne k významne väčším investíciám do sanácie systému. Niekedy sa musí pristúpiť aj k celkovej oprave fasády a inštalácii nového ETICS. Je tiež potrebné spomenúť, že u budov s napadnutou fasádou musíme počítať s degradáciou hodnoty nehnuteľnosti.

Prítomnosť rias, húb a plesní je v našom životnom prostredí večná téma, tak ako i boj s nimi. Ide o organizmy s obrovskou životnou energiou a schopnosťami. Plesne pri nepriaznivých podmienkach dokážu obmedziť až zastaviť svoje životné funkcie, a v okamžiku zlepšenia životných podmienok sa ako zázrakom opäť prebudia k životu. V prírode majú svoju nezastúpiteľnú úlohu, no v našich príbytkoch škodia. Je to nie len preto, že mikroorganizmy svojou prirodzenou činnosťou výrazne obmedzujú životnosť našich stavieb, ale aj preto, že tieto mikroorganizmy škodia ľudskému zdraviu.



Pleseň sa zvyčajne usádza tam, kde má priaznivé podmienky k životu, predovšetkým dostatok vlhkosti a vhodnú potravu. Na fasádach sa preto plesne udomácňujú viac na severných stranách, na stenách v priamej blízkosti vegetácie, všeobecne všade tam, kde stena horšie vysychá. Zateplené steny sú k usádzaniu plesní náchylnejšie, nakoľko nie sú toľko vyhrievané masívnou stenou a v zimnom období majú nižšiu teplotu.



Rovnako tak je dôležitým faktorom aj materiál povrchu. K najrozšírenejším omietkam patrili v minulosti bezpochyby disperzné omietky. A to pre svoju dobrú spracovateľnosť, širokú možnosť farebnosti a necitlivosť na zmeny teplôt pri spracovaní. Jednou z vlastností, o ktorých sa veľmi nehovorí, je ich chemicky neutrálny charakter – pH 5,8 až 6,9. Tento fakt však v praxi znamená, že prirodzená ochrana proti uchyteniu plesní a mikroorganizmov je pomerne nízka. Niektorí výrobcovia omietok sa túto nevýhodu snažili zmierniť pridávaním protiplesňových prísad. Okrem výrazne vyššej ceny, ale toto opatrenie k veľkému zlepšeniu neviedlo. V trvalo vlhkom prostredí totiž povrch disperzných omietok mierne mäkne, a preto je uchytenie plesní a mikroorganizmov pomerne ľahké.

Fasádu je potrebné sanovať odborne

Sanácia je možná iba vtedy, ak je pleseň len na povrchovej vrstve a spodné vrstvy vonkajších kontaktných zatepľovacích systémov sú neporušené. V takom prípade by sme len prekryli problém, ktorý by v spodných vrstvách ďalej narastal a jedného dňa by vám privodil veľa vrások. V prípade celkového poškodenia je nutné celý ETICS odstrániť a nahradiť. Prvým krokom musí byť vždy odborná inšpekcia, na základe ktorej bude navrhnutý vhodný postup sanácie s ohľadom na stav fasády a miestne podmienky.

Tlakové umytie nestačí

Na trhu je veľa firiem, ktoré ponúkajú umytie tlakom, riešenie, ktoré na prvý pohľad vyzerá ideálne: je rýchle a lacné. Je ale potrebné si uvedomiť, že toto riešenie je naozaj dočasné. Ako bolo spomenuté, príčinou výskytu rias a plesní sú vedľa zanedbanej údržby hlavne nevhodné materiály povrchovej vrstvy. Naviac príliš vysoký tlak pri umývaní obrúsi vrchnú vrstvu fasády a tým ju oslabí. Oslabený povrch je potom priamo otvorenou náručou pre nečistoty a spóry rias a plesní.

Vyberajte osvedčené riešenia

Caparol sa problematikou dlhodobo čistých fasád a intaktných fasád zaoberá desiatky rokov. Vykonáva výskum a vývoj vo vlastných laboratóriách, testuje v špecializovaných testovacích areáloch v Ober-Ramstadte (Nemecko) a v Pergu (Rakúsko). Nedávno tiež Caparol realizoval výskumný projekt v spolupráci s ČV UT a VŠCHT v Českej republike.
Na základe týchto skúseností vyvinul Caparol Clean Concept. Ten sa zakladá na spomínaných rozsiahlych výskumoch a testovaniach, ale tiež na skúsenostiach z realizácií na Slovensku, Česku a v ďalších krajinách, kde Caparol pôsobí.

Caparol Clean Concept je systémové riešenie

Caparol Clean Concept je systémové riešenie, ktoré stojí na jasne definovanom postupe, začínajúc inšpekciou objektu, cez návrh sanácie pre danú budovu, zapojením certifikovaných realizačných firiem, až po vystavenie záruky priamo od Caparolu. Pre tento program Caparol vybral vlajkové fasádne farby – Muresko, CarboSol a ThermoSan NQG. Každá z týchto prémiových fasádnych farieb ponúka unikátne vlastnosti a je špičkovo vybavená na boj s biologickým zaťažením. Či už ide o technológiu SilaCryl v prípade Mureska, technológiu karbónových vlákien v prípade CarboSolu, alebo technológiu NQG (Nano-Quarz-Gitter) ThermoSanu, čiže zasieťovaných nano-kremičitých častíc, ktoré tvoria kompaktnú minerálnu trojrozmernú tvrdú štruktúru pre špinu odpudzujúce a rýchloschnúce fasády. Všetky tri farby sú silikónové, sú teda priedušné pre vodné pary, ale nepriepustné pre vodu v kvapalnom skupenstve. Majú tvrdý povrch, na ktorom nepriľnú nečistoty a rýchlo schnú.

Ako na sanáciu?

Najprv je nutné mechanicky odstrániť samotné znečistenie. Plesne by mali byť odstraňované len za mokra. Na fasádu sa môže použiť tlaková voda. Odstránením viditeľných častí ale práca nekončí, pretože plesne sú často prerastené aj do podkladu. Preto je potrebné podklad nechať vyschnúť a ošetriť prostriedkom na odstránenie plesní, overeným bezoplachovým prostriedkom Capatox. Vyschnutá pleseň totiž ochotne nasiakne vodu a s ňou aj účinnú látku. Každopádne, fasádu nestačí len umyť a ošetriť týmto prostriedkom. Na fasáde totiž aj naďalej zostávajú drobné poruchy a existujúca povrchová úprava už preukázala, že svojimi vlastnosťami nie je schopná vzdorovať ďalšiemu znečisteniu. Sanáciu fasády je preto nutné dokončiť novým náterom, ktorý zaistí zjednotenie povrchu a ponúkne po fyzikálnej aj chemickej stránke adekvátnu ochranu proti usadzovaniu nečistôt. Najprv je nutné použiť príslušnú penetráciu a následne naniesť dve vrstvy fasádnej farby, podľa použitého systému Mureska, CarboSolu alebo ThermoSanu NQG.



Ako získať záruku od Caparolu?

Kontaktujte našich projektových manažérov alebo obchodných zástupcov, kontakty nájdete na našich webových stránkach, prípadne pod článkom. Radi vám všetko potrebné vysvetlia. Zástupca Caparolu sa následne príde pozrieť na váš dom, vysvetlí vám ďalší postup a pripraví dokumentáciu. Schváli dom pre konkrétny sanačný systém Standard, Solid alebo Premium, spolu s podmienkami, ktoré musia byť pre udelenie záruky splnené. Odporúči vám niektorú z firiem schválených Caparolom, ktoré sú oprávnené túto odbornú sanáciu vykonať. Vami vybraná certifikovaná realizačná firma potom odborne fasádu sanuje a vedie o tom požadovanú dokumentáciu. Na záver spolu s certifikovanou realizačnou firmou odovzdáte dokumentáciu obchodnému zástupcovi Caparolu, ktorý všetko skontroluje a v prípade splnenia podmienok vystaví záručný list. Súhrnnú informáciu o tom, ako postupovať nájdete na našich stránkach www.caparol.sk/ccc.



Nenechajte budovy, ktoré máte vo svojej správe trpieť a chátrať, nevystavujte obyvateľov týchto budov zdravotným rizikám, konajte včas a so starostlivosťou riadneho hospodára. Kontaktuje našich obchodných zástupcov, ktorí vám ponúknu potrebné poradenstvo a pomôžu vám, aby boli vaše budovy opäť krásne, funkčné a zdravé. Spoľahnite sa na firmu s tradíciou od roku 1895, na firmu, ktorú stále vlastnia a riadia potomkovia zakladateľa, spoľahnite sa na firmu, ktorá kladie kvalitu výrobkov a spokojnosť zákazníka až na prvé miesto. Vyberte si Caparol a vaša fasáda bude podľa vami zvoleného systému ako nová ďalších 8, 10 alebo dokonca 12 rokov, zaručene!
Autor článku: Ing. Ondřej Svatoň, Český Caparol s.r.o.
__________________________
7 dôležitých vecí, ktoré potrebujete vedieť pred zateplením bytovky

08. 06. 2020 - I.MAR spol. s r.o.

Zatepľovanie bytového domu je jedna z najlepších investícií, ktorú si môže bytové spoločenstvo odsúhlasiť. Ušetrí náklady za vykurovanie a zlepší životný komfort každému jednému obyvateľovi. Pred výberom systému a dodávateľa stavby je však vhodné oboznámiť sa s viacerými systémami zatepľovania.


1. Kontaktný zatepľovací systém nie je jediný

Hoci je kontaktné zatepľovanie časté, nejde o jedinú možnosť a vôbec nie ten najdokonalejší systém. Bytovka totiž potrebuje na zdravé a príjemné bývanie viac, ako len zaizolovať. Ani cena kontaktného zatepľovania nie je až tak nízka, ak sa na náklady pozeráme v dlhodobom horizonte. Vzhľadom na životnosť bude potrebné panelák zatepliť dvakrát v porovnaní s fasádou s dvojnásobnou životnosťou.  A to je len niekoľko dôvodov, prečo je vhodné obzerať sa pri výbere zateplenia aj po iných ako kontaktných materiáloch a systémoch.




2. Ako ušetriť viac energie pomocou dobrej fasády
Ak chcete vybrať kvalitné a spoľahlivé zateplenie, ohľaduplné k domu a obyvateľom, je dobré pozrieť sa do Škandinávie. Do krajiny známej ekologickým prístupom k životu, ale aj tuhými zimami. Práve tu vytvorili systém prevetrávaných fasád SCANROC, ktoré nie sú založené na kontaktom zateplení. Preto majú aj omnoho lepšie funkčné vlastnosti, ako bežné zatepľovanie. Okrem toho vetraná vzduchová dutina medzi fasádou a domom zlepšuje termoreguláciu a pomáha zvyšovať energetickú účinnosť budovy. Prináša až 40 % zníženie nákladov na kúrenie v zime a chladenie v lete.

3. Pamätajte na akustickú izoláciu

Kontaktný zatepľovací systém predstavuje síce dobrý izolant, ale čo sa týka akustiky, ťahá rozhodne za kratší koniec. Tu je výhodou práve prevetrávaná fasáda so vzduchovým priestorom. Vzduch medzi vrstvami pôsobí ako dodatočná akustická izolácia. Zvyšuje ochranu pred hlukom, pretože vzduchová dutina pôsobí ako ďalšia zvuková bariéra a významným spôsobom znižuje hlukový smog z exteriéru. Je to veľmi dôležité práve v mestách, kde neustále narastá podiel hluku negatívne pôsobiaci na psychiku.




4. Zvážte kumuláciu vlhkosti

Nevýhodou kontaktného systému je, že prakticky hermeticky uzatvorí vlhkosť. Preto sa prakticky neodvetráva. Kvôli tomu môžu vznikať plesne a zvyšuje sa aj koncentrácia vlhkosti. Prevetrávaná fasáda chráni pred vlhkosťou tým, že zabraňuje jej kondenzácii. To je výhoda nielen preto, že na budove nevznikajú vlhké škvrny, ale  suchá tepelná izolácia eliminuje akékoľvek tepelné mosty.

5. Stavte na dlhú životnosť a ľahkú opravu

Prevetrávané systémy je možné montovať v každom ročnom období. Montáž je ľahká, no to nič neuberá na kvalite fasády. Základom je keramika. Vysoko odolný materiál, ktorý ponúka vyššiu životnosť ako akýkoľvek iný. Jeho odolnosť voči kyselinovej korózii a ultrafialovým lúčom znamená, že aj estetický vzhľad zostáva roky nezmenený napriek pôsobeniu slnka. Životnosť je až sto rokov. Aj v prípade poškodenia externými vplyvmi je možná rýchla a efektívna výmena. Systém a jeho časti je vždy možné opraviť. Pritom sa nenaruší estetická hodnota. Tá je v porovnaní so kontaktným zatepľovacím systémom výrazne vyššia. Vďaka rôznym dostupným formátom a širokému spektru vzorov, farieb a textúr je vetraný fasádny systém omnoho atraktívnejší. Domoví architekti tento systém čoraz viac zohľadňujú pri hľadaní optimálnych riešení aj v najnáročnejších projektoch.




6. Ako fungujú prevetrávané fasády?

Prevetrávané fasády vyhrávajú na body nad kontaktnými nielen vďaka materiálu. Dôležitým prvkom je unikátna konštrukcia. V lete znižujú množstvo tepla, ktoré budovy absorbujú čiastočným odrazom slnečného žiarenia, zakrytím, vetranou vzduchovou medzerou a použitím izolačného materiálu. Tým sa dosiahne značné zníženie nákladov na klimatizáciu. V zime sa vetraným stenám podarí udržať teplo, čo vedie k úsporám z hľadiska vykurovania. Systém SCANROC vďaka svojmu „komínovému efektu“ vytvoril účinnú prirodzenú ventiláciu a napomáha aj vlhkosti. Tým ešte zlepšuje vysokú úroveň pohodlia bývania.

7. Úspešné príklady zo Slovenska

Nie je to len Škandinávia, ktorá objavila výhody prevetrávaných fasád. Bytový dom na Rožňavskej ulici v Rimavskej Sobote si vybral na zateplenie práve  prevetrávanú fasádu SCANROC. Neboli prví. Rozhodli sa už na základe kladných referencií z vedľajšej bytovky.




„Ľudia ocenili vysokú rýchlosť realizácie fasády. Mysleli sme aj na priestor na balkónoch, ktorý bude zabratý šírkou zateplenia a tak sme rozšírili balkónové dosky o plus 20 centimetrov. Veľké úspory na teple po vykurovacej sezóne dosiahli až 42%,“ hovorí Rastislav Ďalog, konateľ spoločnosti I.MAR, ktorá zateplenie systémom SCANROC realizovala.
Po realizácií prevetrávaného systému sa upravila aj vyššia vlhkosť hlavne vo vyšších poschodiach zo 70 % na 45 %. Navyše výsledný estetický efekt zvýšil aj hodnotu celej bytovky.

AKCIA: K prevetrávanej fasáde tepelné čerpadlo zdarma

Tepelné čerpadlo ako najekonomickejší zdroj ohrevu teplej vody, sa dokonale hodí v kombinácii s prevetrávanou fasádou. Teraz ho môžete získať ZDARMA. Stačí, ak do konca októbra bytový dom odsúhlasí obnovu zateplenia obvodového plášťa prevetrávaným zatepľovacím systémom SCANROC, plus sanáciu a zateplenie balkónov alebo lodžií. Spoločnosť IMAR ako realizátor stavby takémuto domu venuje  zdarma tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan ORCA na ohrev teplej úžitkovej vody.

Viac informácií nájdete na stránke www.imar.sk


Plastové alebo hliníkové dvere? Vyberte si tie správne...
Kúpa vchodových dverí je dôležitá investícia, ktorú je potrebné rozumne zvážiť. Dvere sú predsa bránou do nášho domova, za ktorou by sme sa mali cítiť bezpečne. Preto musia dvere spĺňať určité požiadavky na kvalitu. Poznáte parametre, na ktoré by ste sa mali pri kúpe zamerať?

Pri výbere vchodových dverí by ste sa mali informovať o ich vlastnostiach. Je dôležité zamerať sa na ich:


Dvere spoj
●     teplo-technické vlastnosti (čím je koeficient prestupu tepla U nižší, tým sú úspornejšie, ideálne hodnoty sa pohybujú medzi 1,2 až 1,5 W/m2K ),
●     zvukovo-izolačné vlastnosti (uvádzajú sa v decibeloch, čím je Rw vyššie, tým sa do interiéru dostane menej hluku),
●     zabezpečenie proti zlodejom,
●     odolnosť voči úderom,
●     odolnosť voči vplyvom počasia,
●     nároky na údržbu,
●     výrobné materiály,
●     životnosť,
●     kvalitných dodávateľov.
 

Ako sú na tom plastové dvere?
Plastové dvere sú vyhľadávané kvôli ich dostupnej cene na trhu. Tu by ste ale mali byť opatrní, ak hľadáte kvalitu. Lacné výrobky vás po určitom čase môžu nepríjemne prekvapiť. Plastové dvere s výrazne nízkou cenou nemusia mať vyhovujúcu kvalitu a môžu sa ľahko poškodiť. Pokiaľ chcete byť dobre zabezpečení proti zlodejom, vyberajte medzi plastovými dverami naozaj zodpovedne. O kvalite rozhoduje pevnosť materiálov a kvalitný profil. Kvalitné plastové dvere by mali mať konštrukciu, ktorá má oceľovú výstuž v ráme aj krídle a kovové odliatky v rohoch krídel.
Pri plastových dverách máte možnosť vybrať si z rôznych typov skiel. Podľa vašich kritérií si môžete vybrať číre alebo nepriehľadné, tónované či bezpečnostné sklá. Pokiaľ túžite po dizajnovo prepracovaným dverách, plastové dvere vám ponúknu viacero možností. Dajú sa k nim doplniť akékoľvek madlá a iné dekoračné prvky. Okrem toho vás taktiež poteší, že plastové dvere nie sú náročné na údržbu.

 

Čo by ste mali vedieť o hliníkových dverách
Tento typ dverí je ideálny pre náročných zákazníkov, ktorí chcú to najlepšie. Hliníkové dvere sú moderné, štýlové, odolné voči poveternostným podmienkam, majú pevnú konštrukciu a dlhú životnosť. Ich veľkou výhodou je, že hliník je recyklovateľný materiál, preto ich kúpou zároveň šetríte životné prostredie. Sú dokonalým riešením nielen pre rodinné domy, ale aj pre bytové domy a firemné priestory.
Hliník má unikátne mechanické vlastnosti, preto mu nevadí častá manipulácia s dverami. Pri ich frekventovanom otváraní sa prakticky neopotrebujú.

Hliníkové profily dosahujú veľmi dobre tepelno-izolačné parametre.
Hliníkovým dverám nehrozí deformácia, ani keď sú vystavené extrémnemu počasiu. Po celú dobu svojej dlhej životnosti zachovávajú tvar aj farebnosť.


Pri výbere nových vchodových dverí je potrebné zvážiť nasledovných 5 faktorov

1. Vlastnosti plastu, hliníka a životnosť dverí
Plast je stále najpopulárnejšou voľbou pre dverné rámy a tento trend pretrváva už približne 20 rokov. Je to materiál odolný voči hnilobe a vlhkosti a vyžaduje si veľmi malú údržbu. Plastové dvere však môžu v priebehu rokov podliehať deformáciám v dôsledku tepelnej rozťažnosti materiálu pri mrazoch a vysokých teplotách.
Plast laminovaný v tmavých farbách sa môže krútiť, čo má za následok zvýšené riziko mechanickej nefunkčnosti, slabé doliehanie krídla na rám a zníženie používateľského komfortu. Na druhej strane hliník je vysoko odolný materiál a na rozdiel od iných kovov nehrdzavie. Nedeformuje sa, nepraská a na slnku nebledne. Je tiež UV odolný a prakticky nevyžaduje údržbu.


Vlastnosti materiálu pri vchodových dverách

2. Energetická úspornosť plastu a hliníka
Hliník je vodivý materiál, čo znamená, že ním môže veľmi ľahko prechádzať teplo. V minulosti bol hliník v porovnaní s plastom považovaný za tepelne neefektívny pre vchodové dvere a okná, ale za posledné desaťročie sa technológia posunula vpred míľovými krokmi a hliník si získal stabilné miesto v portfóliu firiem na celom Slovensku.
V súčasnosti sú hliníkové dvere vybavené inovatívnymi tepelnými prerušeniami, ktoré bránia prenosu tepla a vytváraniu tzv. tepelných mostov. Dnes je úroveň tepelnej izolácie a s ňou spojenej energetickej úspornosti pri plastových a hliníkových dverách veľmi podobná a závisí iba od kvality použitých materiálov a výrobných procesov. Obe riešenia sú vhodné do nízkoenergetických úsporných domov, aj keď predsa len hliník je ekologickejší, 100% recyklovateľný a zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu.


Energeticky úsporné vchodové dvere do domu

3. Bezpečnosť vchodových dverí

Kľúčovým aspektom v bezpečnosti vchodových dverí je výber správnej dvernej výplne. Do plastových dverí sa dajú osadiť výplne z PVC alebo laminátu HPL, ktorý je tvrdší a odolnejší. Ešte lepšie je, ak je jadro HPL výplne dodatočne vystužené hliníkom kvôli zvýšenej odolnosti. Kým pri dverných výplniach do plastových dverí je hliníková výstuha považovaná za najvyššiu úroveň bezpečnosti, dverné výplne do hliníkových dverí tu iba začínajú.
Do hliníkových dverí sa dajú osadiť výplne z klasického hliníka, luxusného sklo-hliníka, ekologického bezpečnostného skla alebo výplne s aplikáciou kaleného skla. Už základné hliníkové výplne ponúkajú obojstranné opláštenie hliníkom, čiže vyššiu mieru bezpečnosti oproti výplniam do plastových dverí, ktorá sa dá ešte zvýšiť prekrytím dverného krídla, čím sa dosiahne vyššia odolnosť voči vlámaniu.
Úroveň zabezpečenia vchodových dverí je závislá aj na kvalite použitého zámku. V tomto prípade bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre hliníkové alebo plastové dvere, za predpokladu, že máte odolný, moderný, viacbodový zámok, vaše dvere budú v bezpečí.


Zabezpečte si váš domov správnymi vchodovými dverami s viacbodovým zámkom

4. Elegantný vzhľad dverí
Jedným z dôvodov nárastu popularity hliníkových dverí v posledných rokoch je ich elegantný štýl. Hliníkové rámy sú omnoho tenšie ako plastové, čo im dodáva čistý, minimalistický vzhľad, ktorý je v moderných domácnostiach veľmi vyhľadávaný. Ďalšou výhodou tenkých rámov je to, že zväčšujú vstupný priestor do domu.
Plastové dvere majú povesť objemných a vizuálne neatraktívnych. Biely plast je zvyčajne najlacnejší, a preto ho vídať ako najbežnejšiu farbu na rodinných domoch. Za príplatok sú dispozícii aj iné farby alebo dekory s imitáciou dreva.

Hliník vďaka svojej povrchovej úprave odráža slnečné žiarenie a znižuje tak teplo absorbované rámom počas horúcich letných dní, vďaka čomu sa interiér domu neprehrieva. Povrch hliníkových dverí je upravený práškovou farbou, ktorá zvyšuje ich životnosť a dodáva im exkluzívny vzhľad. Na výber sú stovky farieb a tak nie je problém zladiť farbu hliníka s fasádou alebo interiérom domu a získať farebné dvere podľa predstáv.

5. Vyššia cena dverí sa vám vráti
Hliníkové dvere sú zvyčajne drahšie ako plastové a to kvôli vyšším nákladom na materiál a výrobu. Keďže hliník má výrazne dlhšiu životnosť ako plast, hliníkové dvere sú z dlhodobého hľadiska cenovo efektívnejším riešením. Navyše, pretože hliníkové dvere ponúkajú elegantný štýl kombinovaný s dlhou životnosťou, ich montážou sa zvýši aj hodnota vašej nehnuteľnosti. V konečnom dôsledku platí, že ak vaše vchodové dvere majú spĺňať prísne nízkoenergetické kritériá, vysokú úroveň bezpečnosti, vysoké nároky na dizajn a použité materiály, tým drahšie budú bez ohľadu na to, či ide o plastové alebo hliníkové dvere.

 
 
Dverová lišta s elektromagnetickými zámkami

Dverová lišta s madlom a elektromagnetmi ponúka modernú technológiu pre magnetické uzamykanie. Rýchla inštalácia a flexibilita robí lištu ideálnym komponentom pre doplnenie existujúcich dverí. Technológia, ergonomický tvar a funkčnosť lišty predstavujú veľkú výhodu oproti tradičným systémom elektromagnetického uzamykania. Patentovaný profil je vhodný pre doplnenie dverí, a prispôsobivosť výrobku umožňuje zakryť nedokonalosti dverí. Ponúka vyššiu zabezpečovaciu silu a odolnosť uzamykania, nakoľko sú používané 300 kg elektromagnetické zámky.




 

<< Späť na predošlú stránku

 



Výmena vchodových dverí

 

 

Zasklievanie balkónov a lodžií

https://www.e-byt.sk/data/uploads/dokumenty/zasklievanie-balkonov-a-lodii.pdf
www.gszasklenie.sk

Oprava schodov


 

Regenerácia kamenného koberca



 

NP9


Sanácia balkónov a lodžií s Mapei

Sanačné práce na balkónoch a lodžiách sú bežnou súčasťou obnovy bytového domu. Poškodenia sú často súčasne viditeľné na ich vrchnej i spodnej časti. Vznikli dlhoročným pôsobením vonkajších atmosférických vplyvov (CO₂, NO₂, pôsobenie síranov a pod.). Voda zatekajúca do nedostatočne krytých častí železobetónovej konštrukcie balkóna pôsobí na konštrukciu degradačne a je hlavnou príčinou korodovania oceľovej výstuže. Vplyvom mrazu v zimnom období môže súčasne prichádzať k postupnému oddeľovaniu betónových častí až po oceľovú výstuž.
Voda a vlhkosť majú nepriaznivý vplyv aj na vrchnú časť balkóna s inštalovanou keramickou dlažbou. Ak sa voda alebo vlhkosť dostanú do podkladových vrstiev prostredníctvom drobných trhlín, ktoré vznikli, napríklad v škárach, pri pôsobení mínusových teplôt v zimnom období to bude mať za následok oddeľovanie keramickej dlažby od podkladu.
Na kvalitu železobetónovej konštrukcie balkóna nepriaznivo pôsobia aj fyzikálne a mechanické vplyvy. Balkón je počas svojej životnosti vystavený rôznym deformáciám (tepelná, dynamická, zmrašťovanie atď.). Tie pôsobia nielen na samotnú konštrukciu, ale aj na ďalšie materiály, ktoré sú súčasťou systémovej skladby, akými sú, napr. potery, dlažba a pod. Niektoré deformácie sa prejavia okamžite, iné sa objavia až postupom času. Z vyššie uvedených dôvodov je preto nevyhnutné zhotovovať na balkónoch a terasách konštrukčné škáry, kontrolné (zmrašťovacie) škáry a medziľahlé dilatačné (deliace) škáry.
Typickou chybou pri realizácii balkónov v pôvodnej výstavbe panelových domoch bola aplikácia hydroizolácie v podobe bitúmenovej lepenky medzi poter a železobetónovú konštrukciu a nedostatočne zvládnutý detail medzi horizontálnou časťou balkóna fasády. /v styku vodorovnej konštrukcie balkóna a fasádou budovy/
Dnes odborníci odporúčajú lepiť dlažbu priamo na hydroizolačnú vrstvu. Ide o zásadný rozdiel v porovnaní s pôvodnými zastaranými riešeniami. Tento spôsob však zaručuje priamu ochranu cementového poteru, zamedzenie tvorby výkvetov na škárach, poréznych dlažbách a ochranu pred poškodeniami vplyvom zmrazovacích cyklov.
MAPEI ponúka na opravu balkónov a lodžií výrobky a ucelené systémy, pomocou ktorých možno vyriešiť problémy súvisiace so spodnou i vrchnou časťou balkónovej konštrukcie.

Systém Mapei pre hydroizoláciu a inštaláciu dlažby na balkóne


1. Betónový podklad
2. Kotviaci mostík
PLANICRETE
3. Cementový poter
TOPCEM PRONTO
4. Hydroizolácia (2 vrstvy so zapracovanou sklotextilnou mriežkou)
MAPELASTIC
5. Flexibilné lepidlo na dlažbu
KERAFLEX EXTRA S1
6. Keramická dlažba
7. Škárovacia malta
ULTRACOLOR PLUS
8. Tesniaci silikónový tmel
MAPESIL AC
9. Gumená hydroizolačná páska
MAPEBAND EASY
10.Epoxidové lepidlo
ADESILEX P4 alebo ADESILEX PG 1 + presyp z kremičitého piesku
11.TPE odvodňovacia priepust
DRAIN FRONT

Vybrané výrobky MAPEI v systéme balkónov



MAPELASTIC
Dvojzložková, pružná cementová malta na vodotesnú ochranu betónových povrchov, balkónov, terás, kúpeľní, spŕch a bazénov.
Technické údaje:
Miešací pomer zmesi
: A : B = 3 : 1
Spracovateľnosť zmesi: cca 1 hodinu
Minimálna aplikačná hrúbka: 2 mm
Spotreba: 1,7 kg/m2 na 1 mm hrúbky vrstvy
Balenie: súprava 32 kg, súprava 16 kg




TOPCEM PRONTO

Hotová sypká zmes na realizáciu rýchloschnúcich poterov (4 dni), s normálnou dobou tuhnutia a kontrolovaným zmrašťovaním.

Technické údaje:
Odporučený miešací pomer:
25 kg vrece TOPCEM PRONTO zmiešať s 1,7 l vody
Spracovateľnosť: 40 – 60 minút
Pochôdznosť: 12 hodín
Aplikácia: vibračnou a vyrovnávacou latou
Spotreba: 18 – 20 kg/m2 na 10 mm hrúbky vrstvy
Balenie: vrecia 25 kg


Pre viac informácií navštívte stránku www.mapei.sk


NP 4


NP4V



 

Aktuálne spravujeme
136
Bytových domov
4280
Bytov
154
Nehnuteľností